Кредитний донор і його функції

Сьогодні отримати кредит в Україні досить просто. Проте, не завжди вдається зібрати документи для необхідної суми. Якщо незважаючи на всі зусилля кредит не вдалося отримати офіційно – можна скористатися послугами кредитного донора. Це учасник взаємовигідного співробітництва, на якого фактично оформляється позика, але гроші отримує інша людина. Якщо у донора хороша кредитна історія, а сам він – надійний, з недоліків такого способу можна відзначити тільки додаткову винагороду цієї особи. Але не знаючи деяких юридичних подробиць і не оцінюючи ризики, позичальник може замість очікуваних грошей отримати багато зайвих проблем.

Хто такий кредитний донор?

Кредитним донором є фізична особа з високою кредитоспроможністю і згодна на оформлення на нього кредитних зобов’язань. У кредитного донора повинна бути гарна кредитна історія, а також вітається наявність максимально можливих позитивних обставин у вигляді офіційного працевлаштування, високої зарплати, прописки та рухомого чи нерухомого майна, яке може слугувати заставою.

Кредитний донор – це не офіційна посада або функція. Стати ним може будь-яка людина, що підходить за вказаними вище параметрами і виявила бажання брати участь в таких схемах. Від донора потрібно надати для оформлення кредиту свої персональні дані. На практиці це виглядає так, ніби це особа оформляє кредит на себе і отримавши на руки або на банківську картку гроші віддає або переводить їх реципієнту (особі, яка не може оформити кредит на себе).

Найчастіше донорами стають незнайомі раніше люди, які займаються такою діяльністю «професійно». У цих випадках ризики бути обдуреними для обох сторін збільшуються, тому дуже важливо оформити між донором і реципієнтом письмову угоду, завірену нотаріусом.

Кредитне донорство зустрічається нерідко. Поширені випадки такого явища – коли родич або друг потенційного позичальника оформляють кредити на себе, проходячи по всім документам, а виплати відсотків згодом відбуваються реципієнтом. У цих випадках немає необхідності документально оформляти таке донорство і письмово оформляти його, обумовлюючи всі умови щоб уникнути шахрайства.

Як знайти кредитного донора?

Кредитного донора можна знайти:

 1. серед друзів, знайомих і родичів;
 2. по оголошеннях;
 3. по рекламі в соціальних мережах і на спеціалізованих сайтах.

В останньому випадку вибір буде величезним, і донора можна підібрати, виходячи зі своїх можливостей і пропонованих умов. У цих випадках необхідно звертати увагу на гарантії, які потенційний донор може надати, а перед оформленням кредиту з’ясувати, чи готова таке особа юридично скріпити домовленість, щоб виключити обман.

Кредитне донорство та оформлення позики

Попередньо рекомендується укласти письмову угоду між донором і реципієнтом та його нотаріально завірити (навіть якщо в ролі донора виступає кращий друг або близький родич). У майбутньому це дозволить виключити непередбачені самовільні зміни умов і зберегти хороші відносини з такими людьми.

При оформленні такої угоди у вигляді договору в ньому слід вказати наступні моменти:

 • паспортні дані реципієнта і донора;
 • яку винагороду і в які терміни отримає донор за послуги (якщо це робиться безкоштовно слід вказати і цю особливість);
 • сума кредиту і остаточний термін його погашення;
 • основні умови кредитування;
 • умови і способи погашення кредиту і регулярність таких платежів;
 • відповідальність сторін у разі недотримання умов.

Останній пункт списку має бути виділений в договорі окремим розділом, в якому потрібно вказати наслідки для донора і реципієнта у разі недотримання зобов’язань. Наприклад, якщо людина, яка отримала від донора гроші, не може забезпечити своєчасне погашення кредиту, то кредитор буде пред’являти претензії саме донору, так як за документами позичальником проходить саме він. Далі залишається тільки оформити кредит, отримати гроші і передати їх реципієнту, і цей факт рекомендується додатково підтвердити документально у вигляді розписки.

Іноді співпраця відбувається не безпосередньо з донором, а з організацією-посередником. Суть процесу від цього не змінюється, але доведеться оплатити послуги посередника, комісія якого може змінюватись в залежності від ряду факторів (сума та умови отримання кредиту, вид фінансової організації-кредитора, регіон видачі коштів).

Кредитне донорство з точки зору законодавства

Офіційно кредитне донорство ніяк не регламентується, тому не існує нормативно-правових актів і законів, що регулюють таку діяльність. Це є як плюсом, так і мінусом такої послуги. Людина, яка потребує позики, не зобов’язана звітувати перед контролюючими органами про співпрацю з донором і не платить ніяких додаткових зборів і комісій. Але водночас вона не захищена правоохоронними органами від шахрайства у разі такої співпраці без договору або якщо нарветься на шахраїв.

Але з юридичної точки зору кредитне донорство можна кваліфікувати як шахрайські дії, так як в типовому договорі кредитних організацій є пункт, згідно з яким кошти видаються особі, яка оформляє договір для особистих потреб. Водночас такі претензії можна легко оскаржити, оскільки “особистими потребами” може бути бажання кредитованого безоплатно передати гроші іншій особі, наприклад – під виглядом одноразової безоплатної фінансової допомоги.

Плюси і мінуси кредитного донорства

Головними перевагами оформлення кредиту на донора є:

 1. Можливість отримання кредиту практично на будь-яких умовах при прямій відмові в кредитних організаціях і банках;
 2. Отримання кредиту на кращих умовах (якщо донор має хорошу кредитну історію і має високу кредитоспроможність);
 3. Відсутність необхідності платити донору за його згодою допомогти безоплатно.

Головним недоліком в цих ситуаціях може бути відсутність сумлінного донора і високий ризик стати жертвою шахрайських дій. І навіть якщо максимально убезпечити себе, звернувшись до великих організацій-посередників, їм доведеться заплатити солідні комісійні, розмір яких може досягати до 50% від розміру позики. Якщо врахувати ще й високі процентні ставки, додаткові комісії та необхідність вносити щомісяця великі суми для погашення кредиту – може виникнути думка про доцільність такого кредиту, цілі якого не будуть виправдовувати витрачених коштів.

Очевидно, що громадянину з поганою кредитною історією, або без постійних джерел доходу взяти будь-який вид кредиту в Україні можливо, хоча це і буде пов’язане з великими труднощами, і слід бути готовим до того, що більшість офіційних джерел кредитування будуть недоступні. Але при наявності всіх необхідних та правильно оформлених документів отримати необхідний кредит не складе труднощів, особливо якщо не зупинятися на перших декількох варіантах після отримання відмови, а шукати інші шляхи вирішення проблеми.

Rate article